Antalya Kaleiçi’nin tarihi

Antalya Kaleiçi’nin tarihi
11
Kas

Bizans, Roma ve Selçuklu dönemlerinin izlerini taşıyan bu surların doğusunda, ana kapı yerine M.S ünlü Roma İmparatoru Hadrianus’ un Antalya’yı ziyareti anısına yapılan zafer takı şeklindeki ‘Hadrianus Kapısı’ bulunmaktadır. Beyaz mermerlerden yapılmıştır.Bu dönemlerde önemli  izler taşıyan anıtlardan biri de Kesik Minare (Cumanun Camii)’ dır. Bizans döneminde H.Z Meryem adına Roma tapınağının üzerine M.S üç nefli bir bazilika yapılmış, bu bazilikalar Selçuklu döneminde ise Sultan Korkut tarafından  camiye çevrilmiştir. Bu anıtlar Osmanlı döneminde de kullanılmış,1851 yanmış ve onarılmıştır.Bundan dolayı Kaleiçi’ nde bulunan Kesik Minare oluşan kültür değişimlerine belli başlı tanıklık eden bir yapıdır.Kaleiçi’nde ki diğer bir eser de Roma döneminden kalan deniz kıyısına yakın güneydoğu köşesinde bulunan ‘Hıdırlık Kulesi’ dır. Bazı Tarihçilere göre Romalı bir generalin mezarıdır.Limana yakın yerde bulunan bir yapıdır.Yükselen yuvarlak gövdeli, kare taban üstünde bir yapıdır.

Antalya Transfer Fiyatları için Tıklayınız

Antalya 1085 ilk kez Selçuklular tarafından alınmış, bir kaç defa el değiştirmiş, iki aylık bir kuşatmadan sonra 5 mart 1207’de 1. Giyaseddin tarafından fethedilmiştir.Selçuklular bu şehri çok sevip büyük önem vermişler bir çok onarım gerçekleştirmişlerdir. İçerisin de bir çok anıtı çevreleyen Kaleiçi, tarihi özellikleri  ve eski yerleşim dokusu şeklinde korunabilmiştir.Kaleiçi’ nin yazın kızgın güneşin de gölge, dar sokaklarındaki evlerin yanlarından sarkan geniş saçakları,kışın en şiddetli yanlarından korunabilecek bir alan sağlamaktadır.Akdeniz ikliminin rengarenk zenginliği Kaleiçi’n de taşmaktadır.Kaleiçi sokaklarının sağında solunda dizi dizi sıralan ön yüzü sokağa uyum sağlarken arka yüzleri ferahlığıyla geniş bahçelere bakar.Surlardan günümüze şehrin içerisinde Hadrian kapısı, kuleler liman surlarının bazı parçaları, limana bakan büyük kuleler kalabilmiştir. Surlarda biri yat limanını, diğeri şehri kuşatmıştır. Şehri Kale Kapısı Meydanı’nda saat kulesi olarak kullanılan bir kule bulunmaktadır.Kaleiçi Antalya’nın büyük bir kısmı yıkılmış olan iki surla çevrilidir. Restorasyon çalışmaları sonucunda , barları, pansiyonları, çarşısı ile en gözde turizm merkezi haline gelmiştir. Restorasyon çalışmalarından dolayı Kaleiçi Turizm Bakanlığı  tarafından Altın Elma (Turizm Oscarı) ödülü verilmiştir. Dar sokakları bulunan Kaleiçi dış surlar yönünde, limandan yukarı doğru uzanırlar. Evleri kullanış amaçlarına ve ve ekonomik güçlere göre farklılık göstermektedir. Bu evlerin hepsinin bir tarafları bahçe kısmına diğer tarafları da sokak kısmına bakmaktadır. Sokakları mimari şekilde restore edilmiş, ağaç süslemeler ile bezenmiştir.Tarihin kokusu caddelerde hissedebileceğiniz, bir çok mekanın aynı yerde bulabileceğiniz bir yerdir. Her zaman farklı güzelliklerini keşfedeceğinize inandığımız, doğa ile tarihi içi içe yaşayacağınıza garanti verdiğimiz  bir yerdir Kaleiçi. Tarih ile modern hayattın bir araya geldiği, yerel halkının da aktif olarak kullandığı, yapılan aktivitelerin de de  fiyatlarıyla uygun olanaklar sunan güzel bir mekandır. Yaz kış canlılığını korumakta olan gece eğlenceleri ile göz önünde olan Antalya deyince akla gelebilen ilk yerdir Kaleiçi.

Antalya Kaleiçi transferi için lütfen bizimle iletişime geçin.

antalya_kaleici2_1024x708 antalya_kaleici3_510x768 antalya_kaleici4_1024x625KALEİÇİ ÇİÇEK AÇACAK ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KALEİÇİ’Nİ GÜZELLEŞTİRECEK TARİHİ KALEİÇİ EVLERİNİN BALKONLARI SARDUNYA VE BEGONVİLLERLE SÜSLENECEK, SOKAKLARA ANTALYA’NIN KAYBOLAN ÇİÇEK TÜRLERİ DİKİLECEK ESKİ YANIK HASTANESİ’NİN BULUNDUĞU ALANDA YENİ BİR PARK VE MEYDAN OLUŞTURULURKEN, ANTALYA’YA YENİ BİR SEYİR TERASI KAZANDIRILACAK antalya_kaleici5_1024x556

antalya_kaleici10_1024x681 antalya_kaleici9_1024x768 antalya_kaleici8_1024x679

antalya_kaleici11_1024x768

antalya_kaleici6_1024x639

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir